Kiedy zwrócić się o pomoc opiekuna medycznego/środowiskowego?

Opieka nad rodzicem, osobą chorą wymaga od nas wielu nakładów cierpliwości, empatii i wyrozumiałości. Może to być trudna, pełnoetatowa praca realizowana często przez najbliższą rodzinę. Opieka nad osobą niesamodzielną wiąże się z reorganizacją codzienności i koniecznością jej ponownego zaplanowania uwzględniając potrzeby bliskiego oraz własne. Naturalne jest że wraz z biegiem czasu, w wyniku przeciążenia pojawia się przemęczenie, frustracja, niemoc. Takie stany są sygnałem, że rodzina potrzebuje wsparcia. Każdy przecież potrzebuje czasu na odpoczynek i odbudowanie sił.  Jest to moment w którym warto rozważyć zaangażowanie w pomoc opiekuna medycznego, który odciąży rodzinę, pozwoli złapać jej oddech, a tym samym otoczy niezbędnym wsparciem osobę potrzebującą. Przemęczenie psychofizyczne nie jest powodem do wstydu, a sygnałem że warto poszukać wsparcia z zewnątrz.

Kiedy powierzyć opiekę nad bliskim profesjonaliście?

Proszenie o pomoc nie zawsze jest łatwe, czasem jednak staje się konieczne. Warto to zrobić kiedy:

  • nie posiadacie Państwo odpowiedniej/wystarczającej wiedzy medycznej do opieki nad bliskim,
  • przestajecie Państwo sobie radzić z czynnościami pielęgnacyjnymi przy bliskim,
  • czujecie się Państwo niepewnie i nie możecie sobie poradzić z sytuacjami dnia codziennego.

Nawiązując z Państwem szczery i otwarty dialog przygotujemy dedykowany plan pomocy, uwzględniając Państwa potrzeby, możliwości i oczekiwania.

Z jakimi chorobami można się zgłosić po opiekę domową?

Jesteśmy w stanie pomóc w każdej jednostce chorobowej również pacjentom z demencją i chorobą alzheimera. Opiekujemy się zarówno pacjentami leżącymi jak i w pełni sprawnymi fizycznie. Naszą opiekę realizujemy przede wszystkim na terenie Warszawy. Jeśli jesteście państwo zainteresowani naszą pomocą ale mieszkacie w sąsiadujących gminach – również zapraszamy do kontaktu i rozmowy telefonicznej dotyczącej zakresu opieki. 

Z jakiej formy opieki możecie Państwo skorzystać?

W InspiroMed oferujemy m.in.:

  • opiekę domową całodobową (opiekuna medycznego lub pielęgniarki) realizowaną w domu podopiecznego,
  • opiekę godzinową realizowaną w domu podopiecznego (opiekuna medycznego i środowiskowego)
  • oraz opiekę (opiekuna medycznego) wraz z zamieszkaniem.

Zapewniamy także możliwość przeprowadzenia domowych wizyt lekarza oraz fizjoterapeuty.

Jak przygotować się na pierwszą pielęgnacyjną wizytę opiekuna w domu?

Podczas pierwszej wizyty wskazana jest obecność rodziny. Warto przygotować własne, sprawdzone środki do higieny i pielęgnacji. Wizyta opiekuna nie wymaga wcześniejszego przygotowania dokumentacji medycznej.

Korzystając ze wsparcia naszych opiekunów zyskacie Państwo wiedzę dotyczącą:

  • technik karmienia,
  • zalecanych pozycji ułożeniowych,
  • środków do pielęgnacji jakie warto zastosować,
  • sposobów dbałości o komfort i bezpieczeństwo bliskiego podczas realizacji podstawowych czynności fizjologicznych.

Jakie potrzeby z punktu widzenia seniora są najważniejsze ?

Możemy wyszczególnić tu dwie najważniejsze grupy potrzeb: potrzeby fizjologiczne i potrzebę bezpieczeństwa. Pierwsza grupa potrzeb nie tylko wiąże się z koniecznością załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale z realizacją niezbędnych potrzeb higienicznych i pielęgnacyjnych. Potrzeby bezpieczeństwa odnoszą się do zapewnienia obecności opiekuna oraz opieki medycznej. Tu najważniejsze jest aby pacjent miał wiedzę i poczucie z kim się kontaktować w razie konieczności, a także miał świadomość, że jest ktoś kto tej pomocy mu udzieli.

Dopiero po zrealizowaniu wspomnianych potrzeb, w kolejnym kroku należy myśleć o wsparciu takich potrzeb jak np. samorealizacja, czy potrzeby duchowe.