Czym jest zdrowie, jak o nie dbać i dlaczego warto regularnie badać badać krew? Na te i inne pytania odpowiadamy w rozmowie z okazji Światowego Dnia Zdrowia. 

7 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Data ta związana jest z powołaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pokusiliśmy się o krótką rozmowę z Ewą Magierską-Kaźmierczak, doświadczoną pielęgniarką InspiroMed, która specjalizuje się w anestezjologii i intensywnej opiece medycznej.

 

Jakie badania krwi powinniśmy wykonywać regularnie, niezależnie od wieku? Doglądanie jakich parametrów pomoże nam zachować lub też utrzymać w ryzach nasze zdrowie i samopoczucie?
To jakim badaniom warto się poddać, zależy m.in. z wiekiem pacjenta. W przypadku dzieci badania krwi robi się przede wszystkim kontrolnie. Także w naszej poradni realizujemy pobrania krwi u dzieci i młodzieży. Zalecanym badaniem jest zawsze morfologia, ale wg mnie powinno kontrolować się także poziom elektrolitów, magnezu czy witaminy DTo właśnie witamina D i magnez są niezbędnymipierwiastkami, które wpływają na komfort naszego życia. Zwracajmy uwagę na takie sygnały organizmu, jak m.in. spadek koncentracji czy nadmierne zmęczenie. Choć często są one mylnie interpretowane lub samodzielnie diagnozowane jako przemęczenie wiosenne, to często jest to objaw spadku zawartości magnezu lub żelaza w organizmie. Objawy mogą być bardzo niejednoznaczne. W przypadku osób będących na diecie wegetariańskiej, wegańskiej i dietach pokrewnych mogą występować niedobory wybranych pierwiastków, np. witaminy B oraz wspomnianego żelaza. Należy pamiętać, że brak wystarczających ilości niezbędnych w organizmie makro i mikroelementów oraz witamin może powodować poważne konsekwencje, dlatego ważne jest, aby tego faktu nie przeoczyć.

Na jakie badania pacjenci zgłaszają się najczęściej?
Najczęściej wykonywanym badaniem jest morfologia, jednak zakres badań zależy od wieku pacjenta. Zarówno kobiety w okresie menopauzy, jak i mężczyźni w wieku dojrzałym z większą uważnością doglądają stężenia hormonów we krwi. Młode osoby sprawdzają morfologię, glukozę, lipidogram (poziom cholesterolu i jego frakcji), ale także wspomniany poziom magnezu i witaminy D. Pacjentki często badają poziom cynku w poszukiwaniu przyczyny gorszego stanu ich włosów czy paznokci. Osoby z chorobami przewlekłymi przychodzą do nas już z konkretnymi zaleceniami od lekarza. Cieszymy się, kiedy pacjenci informują nas, że regularnie wykonują badania profilaktyczne, aby sprawdzić stan swojego organizmu.

Co szczególnie determinuje nasze zdrowie?
Często zdaje nam się, że żyjemy zdrowo – unikamy używek, uprawiamy sport, spożywamy dużo owoców i warzyw, ograniczając spożycie mięsa. Zapominamy jednak o tym, jak bardzo szkodliwym dla naszego organizmu czynnikiem jest stres. Szczególnie, gdy jest długotrwały, potrafi wyrządzić naszemu organizmowi naprawdę dużą krzywdę, oddziaływując na funkcjonowanie całego organizmu. Stres powoduje zarówno dolegliwości natury psychicznej, jak i zmiany w parametrach biochemicznych krwi.

Badanie jakiego parametru krwi zaniedbujemy najczęściej? 
Myślę, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z konsekwencji np. podwyższonego cholesterolu. Dla wielu młodych pacjentów jest to duże zaskoczenie, gdy okazuje się, że cholesterol jest poza normą. Pacjent deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, więc pyta, skąd ten wynik. A on jest także rezultatem życia w nadmiarze bodźców stresogennych.

Zignorowanie podwyższonego cholesterolu może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, a w efekcie do jego zawału. Choć kiedyś uważano, że choroba ta dotyka jedynie mężczyzn, to dziś wiemy, że płeć pacjenta nie ma tu znaczenia. Konsekwencje dla wszystkich są identyczne. Dlatego ważne jest, by poziom cholesterolu badać regularnie. Warto wykonywać badania krwi, bo dzięki temu wiemy, jakie niedobory nam grożą. Wiemy wtedy, o co zapytać lekarza i jak te niedobory uzupełnić. W ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać nasze zdrowie w ryzach. 

Czy zrobienie badań krwi, kiedy organizm przechodzi infekcję ma sens? Czy zaraz po niej warto jest zbadać krew i upewnić się, że nasz organizm się odbudował?
Raczej nie zaleca się badań, kiedy jesteśmy chorzy czy przeziębieni. Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić parametry morfologii po przejściu infekcji. Jeśli lekarz zalecił badania jeszcze przed pojawieniem się infekcji, warto odczekać kilka tygodni. Myślę, że okres jednego miesiąca jest wystarczający do odbudowania i wzmocnienia zdrowia. Oczywiście jeśli lekarz zalecił badania w kierunku rozpoznania jakieś choroby, to należy je wykonać wedle jego wskazań i wytycznych.

Szczególnie po okresie jesienno-zimowym, ale też przez cały rok, warto doglądać poziomu witaminy D w organizmie. Tu wielu pacjentów jest często zaskoczonych jej deficytami. Suplementują witaminę D, a mimo wszystko niedobory nadal występują. Dlatego warto skonsultować z lekarzem, jaką dawkę powinniśmy zażywać. To uwarunkowane będzie m.in. tym, jaki styl życia prowadzimy: siedzący czy aktywny, czy dużo przebywamy na świeżym powietrzu, jaką dietę stosujemy, jakie leki zażywamy na stałe itp.

Systematyczność ma znaczenie w zachowaniu zdrowia, ale czym ona jest w odniesieniu do profilaktyki i badań krwi?
Zakres działań profilaktycznych zależny jest od wieku pacjenta, płci czy rodzaju chorób przewlekłych. U osób zdrowych kontrola parametrów krwi raz do roku wystarczy, ale w przypadku osób borykających się np. z cukrzycą, badania należy wykonywać według wskazań lekarza. Nierzadko zdarzało nam się np. wykryć cukrzycę podczas badania w gabinecie leczenia ran. Pacjenci, którym stawialiśmy takie podejrzenie nie skarżyli się na żadne objawy związane z pogorszonym samopoczuciem, a okazywało się, że poziom glukozy w ich krwi był za wysoki. W takiej sytuacji kierowaliśmy pacjenta na dalszą diagnostykę do lekarza rodzinnego czy lekarza POZ. Nie można bowiem bagatelizować żadnego wyniku odbiegającego od przyjętej normy.

Czy w przypadku złego samopoczucia pacjent może sam podjąć decyzję o zgłoszeniu się na badania krwi, czy raczej powinien najpierw skierować się do lekarza i poprosić o wytyczne?
Brak zalecenia lekarskiego nie dyskwalifikuje pacjenta z możliwości przyjścia na badania krwi. Jeśli pacjent przychodzi do nas bez zalecenia lekarskiego, wtedy przeprowadzamy krótki wywiad odnośnie do jego samopoczucia i obaw z nim związanych. Jeżeli wyniki są poza normą pacjent powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

W InspiroMed realizowane są badania diagnostyczne zarówno stacjonarnie w Poradni, jak i w domu pacjenta. Kiedy warto skorzystać z takiego udogodnienia?
Domowa usługa pobrań krwi dedykowana jest w szczególności osobom starszym, a także pacjentom mającym trudności w samodzielnym poruszaniu się. Pobrań dokonuje doświadczony personel medyczny. Dzień i godzinę przyjazdu dogodną dla pacjenta ustalamy drogą telefoniczną. Wyniki większości badań podstawowych dostępne są już w ciągu 24h od pobrania. Pobranie w warunkach domowych zalecamy także pacjentom onkologicznym, którzy chcą zminimalizować ryzyko infekcji wynikające z przebywania w placówkach medycznych, gdzie znajduje się wielu pacjentów.

Zapraszamy do InspiroMed na kontrolne badania krwi. Na hasło „InspiroMed – wiosna” otrzymają Państwo rabat na wybrane usługi diagnostyczne. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo podczas rozmowy telefonicznej. Promocja obowiązuje do 28 kwietnia. Do usłyszenia!